Beyaz Altın
Beyaz Altın

Alyans nedir? Alyans tarihçesi


Bir kadın ve erkeğin birbirine bağlılığını simgeleyen, evliliğin sembolü olan alyansın tarihi çok eskilere dayanır. Alyans kelimesi İngilizce “alliance” kelimesinden gelir ve Türkçe karşılığı ittifak kurmaktır. İlk olarak M.Ö 2800 yılında Eski Mısır’da kullanılmaya başlanan alyans, sarmaşık ve kenevir gibi bitkilerin daire şeklinde sarılması ile yapılıyordu. Daire şeklinin başlangıcı ve sonu olmadığından, alyansın sonsuz aşkın ve evliliğin simgesi olduğuna inanılırdı. Aynı zamanda eski uygarlıklarda güneş ve ayı kutsal saydıklarından dairenin büyük bir önemi vardı.

Yıllar ilerledikçe teknoloji gelişti ve farklı madenler işlenerek alyanslar yapılmaya ve alyansların içine yazılar yazılmaya başlandı. Alyansların içine yazı yazılması ilk olarak Roma’da başladı ve günümüzde de çiftler alyanslarının içine yazı yazdırma geleneğini sürdürüyor. O dönemde alyansı yalnızca kadınlar takıyordu. Kadınlar için alyansın anlamı eşine aitlik duygusuydu. Erkeklerin alyans takmaya başlaması ise II. Dünya Savaşı sıralarında gerçekleşmiştir. Savaşa giden erkekler arkalarında bıraktığı eşlerini daima hatırlamak için alyans takmaya başlamıştır. Daha sonra Osmanlı ve Arap ülkelerinde altın ve pırlanta işlemeciliğinin gelişmesiyle hem kadınlar da hem de erkekler de zenginliğin, soyluluğun ve ihtişamın göstergesi yüzük olmuştur.

Alyans
Alyans

Hiç merak ettiniz mi evlilik yüzüğümüzü neden sol elimize ve sondan bir önceki parmağımıza takıyoruz? Aslında bu konuyla ilgili birçok inanış olsa da en bilineni modern tıbbın gelişmesinden önceki yanlış bilinen bir bilgidir.  O zamanlarda dolaşım sistemimizdeki ana damarın, sol elimizdeki yüzük parmağımızdan başlayıp kalbimize gittiği zannediliyormuş. Bu parmağa takılan yüzük de haliyle evli çiftin bağlılığını ve aşkının canlılığını simgeliyormuş. Ancak günümüzde bu bilginin doğrusu bilindiği halde alyansı, sol elimizin yüzük parmağına takmak tatlı bir gelenek olarak kaldı.

Her ne kadar alyans için gelenek desek de pırlanta sektörünün ilerlemesiyle kadınlar için alyansın yerini tektaş, beştaş ve tamtur pırlanta yüzükler aldı. Evlilik tekliflerinin olmazsa olmazı pırlanta yüzükler günümüzde çok revaçta. Artık alyanslar sadece adet yerini bulsun ve ailelerin gönlü olsun diye söz veya nişan gibi törenlerde takılıyor. Daha sonrasında yerini görkemli ve pahalı pırlanta yüzüklere bırakıyorlar. Tabii ki de sadeliği seven ve gelenekleri sürdürmek isteyen çiftler de var. Ama maalesef yarış içinde olduğumuz bu dünyada her zaman daha gösterişli, daha pahalı ve daha moda olan talep görüyor.

https://jovdi.com/


0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Hello

    Buy all styles of Oakley & Ray Ban Sunglasses only 19.95 dollars. If interested, please visit our site: supersunglasses.online

    Sincerely,

    Alyans nedir? Alyans tarihçesi | | Taki Blogu – eleganstaki.com