elmas

Elmas Nasıl Bir Taştır?


Elmas Nasıl Bir Taştır?

Dünyanın en değerli taşlarından biri olan elmas birçok özelliklere sahiptir. Ayrıca birçok farklı türlere de sahip olan elmas, doğadaki bir canlıdan elde edilmektedir. Taneler şeklinde elde edilen elmas, dünya üzerinde en fazla Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya, Tayland ve Avusturalya gibi ülkelerde çıkarılmaktadır.

Pırlantanın kesilmemiş ham haline elmas adı verilmektedir. Harkulade ışıltısı ve muhteşem görünümü sayesinde elmas, dünyanın en güzel madeni taşı olarak kabul görmektedir. Elmasın kesiliş biçimi ile pırlanta ortaya çıkmıştır. Pırlanta ile elmas arasında bulunan fark ise kesim biçimidir. Bilinenin aksine elmas aynı zamanda pırlantadır.

Yapay Elmaslar

 • İnsanlar tarafından oluşturan ve çok az değerli olan elmaslara yapay elmaslar denilmektedir. Daha çok süs eşyalarında ve yapay ziynet eşyalarında tercih edilmektedir.

Hakiki Elmaslar

Hakiki elmasların özellikleri ise şu şekildedir;

 • Dünyada bulunan doğal madenlerin en sert olanıdır.
 • Elmas, saf karbondan meydana gelmiş, kristalize bir mineraldir.
 • Aynı zamanda mükemmel bir iletken olan elmas, ısı yansıtma özelliği bulunan en saydam maddedir.
 • Dünya üzerinde bilinen en genç elmas yaklaşık olarak 1 milyar yaşında, en yaşlı elmas ise, yaklaşık olarak 3,5 milyar yaşındadır.

Elmasın Değeri Hangi Faktörler Sayesinde Belirlenmektedir?

 • Pırlantada olduğu gibi elmasta da değerinin belirlenebilmesi açısından kesilme, renk, büyüklük ve berraklık faktörlerine bakılması gerekmektedir. Ayrıca çatlakların meydana gelip gelmediğine de bakılmaktadır.
 • Çatlaklık durumu, doğrudan ışığın elmasın içerisine giriş yapmasını engellemektedir. Sarı ve kahverengi etkisi yapan çatlaklar, doğrudan elmasın değerinin azalmasına neden olmaktadır.
 • Elmasın değerinin belirlenmesinde önemli bir konuma sahip olan faktörlerden biri de elmasın sertliğidir. Mohs değeri, elmasın doğrudan sertliğini göstermektedir. A metal özelliği bulunan elmasta en yüksek değer oranı ise 10’dur. Elmasın kesim işlemi ise taşbilimciler tarafından gerçekleştirilmekte olup bir hayli zahmet gerektirmektedir.

Elmas Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elmas alırken satıcı firmanın güvenilir olmasına, elmasın kesimine, renk tonuna, ışıltısına, sertifika belgesinin bulunup bulunmadığına bakılması gerekmektedir. Elmasın incelenmesi açısından da bilgi birikimine veya doğrudan bir uzmandan destek talep edilmesine özen gösterilmelidir.

Elmas Nereden Satın Alınmalıdır?

Elmas güvenilir olan mücevher satıcı firmalardan veya kuyumculardan satın alınmalıdır. Ayrıca internet dünyası üzerinden online mücevher siteleri ve kuyumcu siteleri üzerinden de elmas satın alınabilmektedir. Ancak, internet dünyası üzerinden elmas satın almadan önce mutlak olarak ilgili satıcı firmanın kaliteli ve güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Aksi durumda elmas alımı sonrasında mağdurluk durumu söz konusu olabilmektedir.

Elmasla ilgili bilmeniz gerekenler:

 • Elmas sözcüğü eski Yunan dilinde ‘fethedilemez’ anlamındaki ‘adamas’ kelimesinden geliyor.
 • Bilinen en eski elmas 3.3 milyar yaşında.
 • Elmasın ağırlığını anlatan ‘karat’, İngilizce’deki ‘carob tree’ yani keçiboynuzundan geliyor. Çünkü eskiden değerli taşların ağırlığını anlamak için keçiboynuzu kullanılırmış.
 • Elmas, dünya üzerindeki en sert doğal madde. Kendisinden bir sonraki en sert maddeden 58 kat daha sert.
 • Bir elması ancak bir elmas kesebiliyor.
 • Doğada her renk elmas bulunur. En nadir bulunan elmas rengi ise kırmızı.

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.