elmas

Elmaslar Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Elmas gerçek bir elmastır. Doğal bir elmas ile aynı kimyasal, fiziksel ve optik özelliklere sahiptir. Doğal elmas, dünyanın en ünlü ve en zor taştır. Elmas yüzde 99.9 karbondan oluşur tüm yaşamın ögesidir. Yüksek basınç ve sıcaklıklar altında doğada yüzlerce yıl içinde ortaya çıkar. Elmasın isim kökeni Latince Diamantem ve Yunanca Adamantem yani yenilmez anlamındadır.

Kalite Özellikleri

Dört kalite özelliği bir pırlantanın değerini belirler. Dört özellik kombinasyonu mücevher değerini belirler bu nedenle görünüşte aynı elmaslar farklı fiyatlar ve değere sahip olabilirler.

Karat (Ağırlık):  Bu tohumlardan biri yaklaşık 197 miligram ağırlığındadır. 1907’de Karat ölçümü resmi olarak 0.2 gram ile tanıtıldı. Elmasların fiyatları, taşların ağırlığı ile orantısızdır. Doğada büyük elmaslar daha seyrek ve dolayısı ile daha pahalıdır. Sentetik elmaslarda ise üretim maliyetleri orantısızdır ve buna bağlı olarak fiyatlar yükselir.

Berraklık: Bulunan tüm elmasların yüzde 1’inden azı kusursuzdur, herhangi bir katkı olmadan doğal elmaslardaki kapanımlar küçük kristaller, bulutlar veya tüyler olarak görünür. Bazen bu kapanımlar gözle görülmez ya da görünür olsun ışığın yansıması pırlantanın yüzeyleri arasında kesintisiz olduğundan elmasın parlaklığına engel olur. Elmaslarımız genellikle SI küçük kapanımlar derecesindedir. Elmaslarımızdaki bu küçük kapanımlar genellikle karanlık noktalar olarak görülür. Bu kapanışlar her bir elmasın benzersizliğini vurgulamaktadır.

Renk: Bir elmastaki daha az renklenme daha nadir ve daha değerli olan elmastır. Bu genel kuraldır, istisnalar fantezi elmaslar olarak adlandırılır, bu süslü elmaslar yoğun bir renktedir ve aynı şekilde son derece nadir bulunur. Pırlantanın rengi elmas ızgaralarındaki safsızlıklar, diğer elementlerin izleri veya elmas ızgaradaki kusurlardan kaynaklıdır. Karbon ile bağlanmış elementten dolayı farklı mavi tonlara sahiptir. Gölgenin yoğunluğu elmas içindeki bor miktarına bağlıdır. Elmasların renklendirmesini etkilemememiz gerekir. Böylece her elmas benzersizdir.

Kesim:  Kesim, bir elmasın insan yapımı kalite özelliğidir. Doğru kesim önemlidir, çünkü doğru kesim sadece bir pırlantanın parlaklığını ortaya çıkarabilir ve güzelliğini yaratabilir. Mükemmel kesim için oranlar önemlidir. Simetri yani fasetlerin açılarını söylemek için ışığı yansıtmak için kesin olmalıdır. Işık, yüzler arasında sıçrar ve böylece elmasların parlaklığını yaratır.

Kesim çok sığ ise, ışık yansıtmadan önce alttan kaçar ve elmasın hiç parlaklığı olmaz. Çok derin bir kesimle, ışık, karşıt faset üzerinden kaçar ve elmas, karanlık ve mat görünür. Bir pırlantanın parlaklığı yüzeyin şıklığına bağlıdır; daha parlak, ışığın yansımasını daha yoğunlaştırır.


0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.