gümüş yüzük

Gümüş Neden Kararır? Kararmış Gümüş Nasıl Parlatılır?


Gümüş çok zaman önce para gibi alınıp satılan değerli bir metaldi. Gümüş oldukça değerli bir element. Ayna üretimi, ilaç, kimya, güneş enerjisi, sanayi, pil, fotoğrafçılık, otomotiv pek çok alanda kullanılıyor. Bir de mücevherat ve süs eşyası olarak kullanılmakta Ama ne yazık ki zamanla bu beyaz parlak metaller kararır. Peki ama neden kararır?

Gümüş Neden Kararır?

Aslında gümüşü karartan zaman değil onun çok başka bir düşmanı var, kükürt. Havada bulunan kükürt gümüşle tepkimeye girerek gümüşün kararmasına neden olur. Üstelik sadece havada bulunan kükürt değil, kükürt içeren besinler bile gümüşün kararmasına neden olur.

Parfüm, ter, şampuan gibi sebepler ile gümüşler kararabilir. Sürekli tene temas eden gümüşler kararabilir. Gümüşlerinizi kullandıktan sonra gözlük temizleme bezi ile silip kaldırırsanız daha uzun süreli dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Kararmış gümüş nasıl parlatılır?

kararmış gümüş nasıl parlatılır

Gümüşlerimiz karardı diye onları kullanmaktan vazgeçecek değiliz. Küçük bir kimya numarası ile gümüşlerimizi eski haline getirebiliriz.

Tuz ile gümüş parlatma

Zeminini alüminyum folyo ile kapladığınız bir kabın içerisine kararan gümüş eşyalarınızı koyun. Üzerine sıcak tuzlu su karışımı koyun ve kimyasal reaksiyonu gözlemleyin. Gümüş ve alüminyum arasında elektron akışı gerçekleşerek gümüşler eski parlak günlerine geri döner.

Sirke ve karbonat ile gümüş parlatma

Sirkenin içerisinde yüksek oranda asit gümüşlerin parlamasını sağlamaktadır. Sirke ve karbonat bir kabın içerisine konulmalıdır. Ardından karıştırılarak bir karışım elde edilmelidir. Gümüşler, sirke ve karbonat karışımının içerisine 2 saat bırakıldıktan sonra çıkarılmalı ve pamuk ile silinmelidir.

Diş macunu ile gümüş parlatma

Diş macununu peçete, pamuk veya yumuşak bir beze döktükten sonra gümüş takınıza sürterek temizleyebilirsiniz. Gümüş takınızı diş macunu ile temizledikten sonra yıkayıp yumuşak bir bezle sildiğinizde parladığını göreceksiniz.

Sigara ile gümüş nasıl parlatma

Sigara ile gümüş parlatma oldukça yaygın kullanılmaktadır. Sigara külünü pamuk yardımı ile ezip dağıttıktan sonra gümüşün üzerine iyice sürtüp daha sonra bol su ile yıkayın. Yıkama işlemi bittikten sonra yumuşak bir bez ile bastırarak silin.

https://www.sozburada.com


0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.