gümüş yüzük

Gümüş Takılar Nasıl Anlaşılır?


Gümüş almayı düşünüyorsanız, saf gümüş ile 925 sterlin gümüş arasındaki farkı bilmek isteyeceksiniz. Saf gümüş gerçekten sadece gümüşten oluşmuyor. Gümüşün % 99.9’una, bakır gibi diğer metallerden oluşan küçük bir içeriğe sahiptir. Gümüş diğer taraftan % 92.5 gümüş, kalan kalan kısmı bakırdan oluşur.

Bu nedenle halk tarafından sadece 925 gümüş olarak anılmasının nedeni budur. Gümüşün diğer metallerle birleştirilmesi gerekliliğinin nedeni ise çok yumuşak ve yumuşak olan sadece saf gümüş ile harika tasarımlar yapmak çok zordur. Bakır gibi diğer metalleri ekleyerek bir miktar sertlik getirilmelidir. Bu nedenle kuyumcular 925 Sterling gümüş ile en karmaşık ve zor tasarımları yapabilirler.

Gümüş alırken dikkat etmemiz gereken en önemli husus gümüş eşyanın üzerinde yer alan ve mutlaka olması gereken ayarıdır, gümüş diğer saf madenler gibi oldukça yumuşak bir maden oluğu için işlenirken kullanımının ve işlenmesinin kolaylaşması için içine belli oranlarda alaşımlar (bakır, aloy vb) karıştırılmaktadır, içine karıştırılan maddeler gümüşün ayarını belirlemektedir. Ülkemizde gümüş eşyalar 800, 900 ve 925 ayar olarak üretilmektedir.

Gerçek Gümüş Nasıl Anlaşılır

Pırlanta

Gerçek gümüşte ayar üretici tarafından kesinlikle belirtilmiş olmalıdır. Fakat yanlış bilinen üzerinde ayar olması, bu eşyanın gerçek gümüş olduğunu kanıtlamaz. Bir diğer bir yanlış ise gümüş üreticilerinin ve satışını yapanların çok sık karşılaştığı ‘Kararma yapmaz değil mi?’ sorusudur.

Kararma, gümüşün doğasında yer almaktadır, gümüşün kararmasını geciktirmek için nemli ortamlardan uzak tutmalı ve su ile temas etmesinden kaçınmalıyız. Gümüş alırken dikkat etmemiz geren diğer bir konu ise fiyatıdır. Ürünün fiyatında etkili olan faktörler; ayarı, işçiliği ve gramıdır, ilk etkileyen faktör ayarıdır işçiliğindeki özen ve titizlik gümüş ürününüzün değerini arttıracaktır.

Gümüşün gerçek olup olmadığını anlamak uzmanlık işidir, bu sebepten gerçek olduğunu kanıtlayacak kesin yöntem gümüş eşyanızı aldığınız markanın veya dükkanın ticaret odasına kayıtlı olamasıdır. Ticaret odasına kayıtlı olan üretici markanın ürünlerinde ayar ile birlikte tescil ettirdiği marka adı damgalanmış olacaktır. Eğer aldığınız gümüş ürünün üzerinde bir ayar ve damga yok ise gerçek olduğundan emin olmak için bir gümüş tamircisine inceletmeniz gerekir.

Gerçek ile Sahte Gümüş Nasıl Ayırt Edilir

Pek çok takıda genelde gümüş için kullanılan ayar bilgisi baskılı bir şekilde bulunur. Bu baskılı bilgi gerçekleştiğini göstermektedir. Günümüz takıları elinize aldığınızda bir miktar ağırlık hissederseniz gerçek ama hafif ise sahte taklarıdır.

Diğer bir bilgi ise gümüş zamanla kararan bir madendir. Yani doğal olarak kararmaktadır. Bu gibi durumlarda sahte diye ayırt etmek yanlış olabilmektedir. Gümüş takılarınızın uzun süreli canlı kalması için kullanmadığınız zamanda mutlaka kutularına koymalısınız. Hava ile teması kesmek kararmayı geciktirecektir.


0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.